Akins karriere begynder i patruljebilen. Først som vikar og deltidsvagt, senere som fuldtidsvagt og en del af opstarten af en ny afdeling i Køge. Efter halvandet år bliver han supervisor i Køgeafdelingen, og kort tid efter bliver han driftsleder samme sted.
I slutningen af 20’erne søger Akin stillingen som driftsleder i Københavns patruljeafdeling. Han får jobbet, og arbejder i en årrække med at styrke driften og samarbejdet, indtil han i 2024 bliver tilbudt rollen som områdechef for hele patruljeafdelingen på Sjælland og Bornholm. Det takker han ja til, og han sidder fortsat i stillingen i dag. Han arbejder med strategi og organisering af patruljen, rådgivning i større kundesamarbejder, opfølgning på økonomi samt løbende sparring med sine driftsledere.
Teori og praksis
Mens Akin er driftsleder i København, går det op for ham, at han gerne vil arbejde mere målrettet med ledelse: “Jo mere jeg blev involveret i det strategiske arbejde, jo mere spændende blev det. Så efter at have ledet to forskellige afdelinger, fandt jeg ud af, at det var ledelse, jeg gerne ville arbejde med,” siger han.
For at styrke sine kompetencer gennemfører han først en akademiuddannelse i ledelse og derefter en diplomuddannelse. Uddannelserne giver ham et teoretisk fundament, han kan kombinere med sin erfaring fra patruljen: “Jeg havde den faglige viden fra skolen og den praktiske erfaring fra hverdagen, og tilsammen gjorde det mig til en bedre leder,” fortæller han.
Tættere på medarbejderne
Som områdechef blev det tydeligt for Akin, at patruljen havde brug for ledere, der kunne være tættere på medarbejderne i hverdagen. Medarbejdere i patruljen arbejder ofte på skæve tidspunkter, så de møder sjældent deres ledere fysisk. Det gør det svært at følge medarbejdere – både fagligt og personligt – og vanskeligt at opdage udfordringer i tide.
Derfor har Akin været med til at indføre et ekstra ledelseslag: “Vi har fået et led under vores driftsledere, der hedder assisterende driftsledere. Formålet er at komme tættere på vores medarbejdere, så de i højere grad bliver set og hørt.”
De assisterende driftsledere holder op til fire årlige én‑til‑én‑samtaler med hver medarbejder. Det giver tid og rum til at følge op på trivsel og udvikling.
Det ekstra ledelseslag gør det desuden lettere at finde talenter internt: “Der er rigtig, rigtig dygtige mennesker blandt vores medarbejdere, og fordi vi har investeret i ekstra ledelse, har vi mulighed for at spotte dem,” siger han.
Stolt af faget og sit arbejde
Når man snakker med Akin, er man ikke i tvivl om, at han er stolt af patruljeforretningen i Securitas: ”Vi er dem, der hjælper folk, når tingene brænder på. Og vi gør det altid. Det er sådan, vi er opdraget,” siger han. ”Vi har nogle dygtige og glade medarbejdere. Det er dem, der gør forskellen.”
Akins baggrund som patruljevagt former måden, han leder afdelingen på. Som patruljevagt lærte han, hvad arbejdet kræver af dømmekraft, selvstændighed og ikke mindst respekt for kundernes ejendom. For når kunderne overlader os noget, der betyder noget for dem, medfølger der et stort ansvar – og dét ansvar er det vigtigste for en vagt at forstå:
”Det er ikke bare rutiner, det er folks ting, vi passer på. Nogle gange får du jo nøglerne til deres livsværk. Det er ikke bare en butik eller en bygning. Og jeg er stolt af, at andre har tillid til at overlade det ansvar til os,” siger han.
(mobile form ph)