Skip to main content
Ring til os

    Coolshop integrerer moderne sikkerhed i forretningen

    “Vi bruger teknologien i sikkerhedsløsningerne til at styrke vores konkurrenceevne. Det er en naturlig forlængelse af vores ønske om at skabe en tryg, spændende og innovativ arbejdsplads,” siger Karsten Thomsen, Technical Operation Manager hos Coolshop.

    Coolshop integrerer moderne sikkerhed i forretningen i Securitas

    Når sikkerhed også handler om optimering

    Siden starten i 2002 har Coolshop vokset sig til en af landets største e-handelsaktører. For at følge med den stigende efterspørgsel blev der opført et 34.000 m² moderne lager i Nørresundby, hvor mere end 1,5 millioner produkter og 35.000 varenumre hver dag passerer igennem systemet.

    I forbindelse med udvidelsen var målet ikke kun at bygge sikkerheden op fra grunden, men at integrere den direkte i virksomhedens drift. Resultatet blev en løsning, der kombinerer Nordeuropas største installation af 3xLogic-kameraer med adgangskontrol, alarmer, visitationszoner og overvågning via Securitas’ kontrolcentral.

     

    Fra it-sikkerhed til lagerautomatisering

    For Coolshop er sikkerhed mere end blot at beskytte varer og medarbejdere. Den skal være et redskab, der kan understøtte væksten og sikre en mere effektiv logistik.

    Karsten Thomsen, Technical Operation Manager hos Coolshop, har været med siden de tidlige år og har i dag ansvar for facility management, sikkerhed og automatisering.

    Han forklarer, at valget af ny sikkerhedspartner ikke kun handlede om teknik, men i høj grad også om værdier:

    ”I en branche, hvor marginaler og processer er afgørende for at holde priserne nede og yde den bedste service, har vi altid haft en nysgerrig tilgang til at gøre tingene endnu bedre på.

    "For Coolshop var det afgørende at samarbejde med en partner, man kunne stole på:

    “Et er at købe en ydelse, men det mest afgørende for os er tillid til dem, vi arbejder med. Vi valgte Securitas Technology, fordi der var tillid til løsningen og menneskene bag. Intet er overladt til tilfældigheder, og installationsarbejdet er i top."


    Forretningsforståelse var et nøglekrav

    Med tusindvis af varer i konstant bevægelse var behovet for overblik helt centralt. Derfor var det vigtigt for Coolshop, at løsningen kunne håndtere både logistik og sikkerhed på samme tid.

    ”Det var vigtigt at finde en partner, der kunne levere mere end blot standardløsninger. Det skulle være en partner, der forstod forretningens behov og udfordringer og kunne omsætte dem til konkrete sikkerhedstiltag, der også bidrager til at skabe værdi på tværs af driften.”

    Karsten Thomsen tilføjer: "Jeg kan ikke komme i tanke om andre sikkerhedsleverandører, der har samme faglige dybde og tekniske forståelse som Securitas Technology. Vi havde fra starten tillid til, at de kunne levere den løsning, vi har brug for."

     

    Kompleks udfordring – enkel løsning

    Samarbejdet blev båret af en tæt dialog, hvor både risici og muligheder blev vendt.
    "Jeg har set, hvor kreative folk kan være for at tage noget, der ikke tilhører dem – både eksternt og desværre også internt. Derfor var det vigtigt for os at få styr på hele værdikæden."

    Derfor blev der designet en arkitektur, hvor overvågning, adgangskontrol og dokumentation hænger sammen:

    • Overvågning af lastbiler: Kameraer registrerer al aktivitet ved portene.
    • Sporing af varer: Forenkler efterforskning, hvis en palle eller et produkt forsvinder.
    • Dokumentation af pakker: Indholdet af hver forsendelse billedregistreres.
    • Hurtig reaktion på alarmer: Securitas’ kontrolcentral overvåger døgnet rundt og iværksætter respons ved hændelser.
    • Adgangskontrol sikrer samtidig, at kun autoriserede personer har adgang til kritiske områder.

    ”I samarbejdet stod det hele tiden klart, at sikkerhed ikke kun handler om sikring, men at det også kan bruges til at styrke driften og minimere risikoen for svind.”

    Et eksempel er visitationszoner, som Thomsen fremhæver: ”I fællesskab fandt vi med Securitas Technology frem til en løsning med visitationszoner, hvor medarbejdere tilfældigt udvælges til kontrol, når de bevæger sig ud fra kritiske områder. Det har hjulpet Coolshop med at sikre, at sikkerheden gælder for alle – fra lagermedarbejdere til ledelse og direktøren selv.”

     

    Rådgivning, der skabte balance

    En vigtig erfaring i processen var, at antallet af kameraer ikke skulle være så højt, som Coolshop først havde antaget.

    “Vores første tanke var fx at opsætte langt flere kameraer, end hvad vi endte med. Men baseret på Securitas’ erfaring fandt vi en mere balanceret løsning. På den måde sparede vi både penge og undgik unødigt forbrug af elektronik.”

    Her spillede Securitas’ rådgivning ifølge Karsten Thomsen en vigtig rolle i at finde en balance mellem behov og udfordring. 

    “Man kom ikke bare med produkter, men med ærlig sparring. Vi har aldrig haft fornemmelsen af, at de forsøger at sælge noget for enhver pris. De bruger deres faglighed til at finde frem til den løsning, man reelt har brug for.”

    Beklager, www.securitas.dk understøtter ikke Internet Explorer. For at bruge vores hjemmeside, så prøv at bruge en nyere browser som Chrome, Safari, Firefox eller Edge.